About

Board of Directors

The 2016-2018 Board of Directors is comprised of the following members:

Benjamin “Benji” Addison, Hancock Forest Management, Inc.
John Alter, Alter-Bevis Farms
Jimmy Bielling, Bielling Site Prep & Reforestation
Anthony Boggess, Suwannee Lumber Company
Jerry R. Brooks, Brooks Forestry Consulting, LLC
Johnny Mack Brown
Mike Brown, Miami Corporation
Paul Byrd, T. W. Byrd’s Sons, Inc.
Wesley Carter, Loncala, Incorporated
Edward Cole, Coward, Hicks and Siler, P.A.
Joe Collins, Lykes Brothers, Inc.
Jim Cottingham, WestRock
Michele Curtis, Lake Pleasant AgriTimber LLC
Michael Dooner, Southern Forestry Consultants, Inc.
Danny Duce, American Forest Management, Inc.
Ann Hutchinson Duff, WestRock
Matt Ezekiel, Resource Management Service, LLC.
Donnie T. Fleming, ArborGen Inc.
David Fox, Jr., International Paper
William E. “Bubba” Greene, Greene’s Timber Farms
J. Russ Hannon, Great South Timber & Lumber, LLC
David Harrelson, St. Joe Timberland Company
Alan Jaye, Enviva Pellets Cottondale, LLC
Carlton A. Jones, Cochran Forest Products
Keith Kelley, Dee Dot Timberlands
Emily Lowe, Farm Credit of Northwest Florida
Jeffrey R. Main, Land & Timber Management, Inc.
Philip McMillan, Neal Land & Timber
Mark Milligan, F4 Tech
Hayes Morris, Morris Timber Products, Inc.
Patsy Nathe, R. J. Nathe & Sons, Inc.
David Norman, Coastal Plywood Company
Ryan Pavlik, Stoutamire-Pavlik & Associates, Inc.
Richard T. Piagno, Rayonier
Phillip Pritchett, Pritchett, Inc.
Avery C. Roberts, Roberts Land & Timber Inv. Corp.
John Sabine, Weyerhaeuser
Jeremy Sapp, Sapp’s Land & Excavating, Inc.
Chad Schwab, M. A. Rigoni, Inc.
Larry Simon, Packaging Corporation of America
Jeffrey Spencer, Farm Credit of Florida
Chet Summers, Georgia-Pacific WFS LLC
Tom Termer, Rayonier Advanced Materials
Charlie Usina, Ring Power Corporation
Tony Wallace, Natural Resource Planning Services, Inc.
Jim Tilton, Pinova, Inc.
Bill Waller, Continental Forest, Inc.
Matthew G. Webb, Genesis Timber
Leonard Wood, Jowett & Wood, Inc. Consulting Foresters